car dash tablet

Arabanızın Radyosunu Akıllı Tablet ile Değiştirin

Arabama bir akıllı tablet yerleştirmek epeydir aklımda olan bir projeydi. Sonunda yapma fırsatı buldum. Gelen yoğun istek üzerine türkçe olarak da yayınlamak istedim.
Benim arabam VW Polo(2014) ve herhangi bir bluetooth , navigasyon uygulaması içermiyor bunları ek olarak koydurmak istediğim zaman sadece bluetooth için 2014 te 700TL istemişlerdi. Dolayısıyla vazgeçtim. Daha sonra tablet koyma fikri aklıma düştü. Araştırdım gerçekten yapan birkaç kişi var.Fakat tabi her arabadaki sistem farklı. Aynı çözümü uygulayamazdım.

Android tablet yerleştirdiğim zaman  Google Maps, Spotify ,Yandex , FM radyo gibi bir çok faydalı uygulamayı kullanabilecektim.Veya şöyle diyelim bütün android uygulamaları.

Fakat tabi dikkat dağınıklığı olacağı için direksiyondaki kumanda butonlarını kullanabilmem şarttı.

Proje için gerekli olan parçalar:

amplifier

Amfi şart.Çünkü aracın radyosunu söktüğümde içindeki amfi de gitmiş oldu.Birleşik yapılmış eskiler gibi sadece teyp ayrı değil malesef.
canbus shield

Yukarıdaki bir canbus shield. Önce CAN nedir ordan başlayalım. CAN bus günümüzde artık her arabada bulunan bir iletişim ağıdır. Araba içindeki bütün bilgiler bu iletişim ağında dolaşırlar.Bizde araçın direksiyonunda kumandaya mı basılmış? Kontak mı açılmış? gibi bilgileri bu BUS’a bağlanarak öğreneceğiz. Bu shield bus’a bağlanmamızı sağlıyor.

arduino mega

Arduino Mega. Elektronik dünyasına aşina olanlar Arduino’nun ne olduğunu bilirler. Arduino bir mikro kontrolcü. Yani içine istediğimiz yazılımı yükleyip istediğimiz fiziksel çıkışları kontrol edebildiğimiz bir mini bilgisayar diyelim. Yukarıdaki shield ile bu beraber çalışacaklar. İkisi beraber CAN-BUS datasını okuyup tablete iletmekten sorumlu.

Tablete iletirken ilk başta USB Host Shield kullanmıştım ama CAN-BUS ile aynı pinleri kullanmaları sebebiyle vazgeçtim.Şu an bu iletişim bluetooth ile oluyor.

panel adapter

Bu ebay den aldığım bir adaptör. Eksisini mahvetmemek adına yeni bi tane aldım. “VW Din Panel” falan yazınca bulabilirsiniz.

Bütün ekipmanı toparladığımızda sistem şöyle olacak :

complete system

Sistem biraz karışık görünüyor fakat multimedia player için olması gerekenler bunlar.Gelelim programlama aşamasına:

CAN-Bus sheild kullanarak direksiyondaki buton kliklerini almak zahmetli bir iş.Çünkü CAN-BUS dan inanılmaz bir veri akışı var ve sizin neyin ne olduğuna dair hiçbir fikriniz yok. İnternette de bu konuda fazla bir bilgi yok. Bunu bulmanın en kolay yolu bir serial iletişim analiz programı kullanmak ama ben onu da kullanmadan sadece deneyerek birkaç denemede buldum. Bulduktan sonrası kolay, gelen paketlerin ID lerine bakarak istediğiniz bilgileri çekin. Mesela örnek olarak buton klik kodu aşağıdaki gibi.

Arduino kodunu şuradan indirebilirsiniz: https://github.com/clkasd/vwcardasharduino

Arduino’nun toparladığı ve anlamlandırdığı data Android tablete atılmalı ve tablet de ona göre aksiyon almalı. Bundan kasıt nedir, örneğin direksiyon kumandasında ses kısma butonuna bastınız bunu Arduino anlamlandırdı ve sesi kısmak istediğiniz anladı bunu android e iletip tabletin sesin kısacaksınız bu kadar 🙂 Android kodunu da şuradan bulabilirsiniz: https://github.com/clkasd/vwCarDashAndroid

Son olarak yaşadığım birkaç problemden bahsedeyim. Sistemi tamamladığımda herşey güzel çalışıyordu fakat araba çalıştığında motordaki devir sesini parazit olarak şarkıda hissediyorsunuz. Bu sanırım şarj dinamosunun yarattığı bir elektrik alan parazitlenmesi. Herneyse bunu 40 TL ye şöyle bir alet alıp çözebilirsiniz :http://www.hepsiburada.com/soundmagus-sm-80p-20-amper-parazit-kesici-izolator-pm-otaktsm80p 

Ve birde aracınızın teyp kısmındaki güç kablosu herzaman aktif.Yani siz kontağı kapatınca oradaki güç kesilmiyor.En azından bende böyle o yüzden bir tane de röle kullanıp aracın kontak kapandı bilgisi elime geçince röle ile amfiyi kapattım çünkü aküyü bitirebilir.

Youtube’dan bütün işlemi izleyin. Bu işlemler sırasında meydana gelebilecek herhangi bir problemden ben sorumlu değilim.

5 thoughts on “Arabanızın Radyosunu Akıllı Tablet ile Değiştirin”

 1. Aykut Bey Merhaba yeniden. Diğer yazınızdan daha önce sorular sormuştum teşekkürler baya işime yaradı verdiğiniz bilgiler. Tableti çerçeveye oturtabilmek için yeni bir çerçeve aldım ve fiberden çerçeveyi hazırladım yerine güzel oturdu. Amfi bağlantılarını hoparlör bağlantılarını hepsini yaptım ancak CAN bağlantısı yapmadığım için araç bilgi ekranında Park Asistanı devre dışı uyarısı aldım. Dolayısıyla Arduino bağlantısı yapmam gerekiyor ancak gelen kodların hangisinin ne olduğunu ve tablete nasıl gönderebilirim tam olarak çözemedim. Tablette kendime göre bir Launcher yaptım. Buna bu kodları nasıl bağlayabilirim. En ufak vereceğiniz bilgi bile çok yardımcı oluyor. Bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Teşekkürler.

  1. Merhaba İlyas bey ,

   Öncelikle çok sevindim bu kadar ilerlemenize. Eğer aracınız benimki ile aynı ise yani Polo ise aslında benim uyguladığım adımları uygulayabilirsiniz. Bunun için bir Can Bus shield almanız gerekiyor. Ben yukarıdaki gibi seeed marka bir shield kullandım türkiye de satılıyor.Şu linkte : https://www.direnc.net/can-bus-shield-v12-seeedstudio

   Bunu arduino ya bağlayın ve aracınızın can bus rx ve tx kablolarını bu shield a bağlayın. Daha sonra orada okunan verileri görebileceksiniz. İSterseniz bu noktada benim kodum üzerinden gidebilirsiniz. Burada okuduğunuz datayı anlamlandırdığınız zaman aslında problemi çözmüş oluyorsunuz. Yani ses açma tuşuna bastığınızda oradaki değişimi gözlemleyerek bunu gerçekleştirebilirsiniz. Park asistanı devre dışı uyarısı muhtemelen söktüğünüz sistem ile araç arasındaki bir iletişimi yapamadığı için oluyor bunu da yine o datayı inceleyerek bulabilirsiniz. Test etmek için araçtan söktüğünüz radyo modülüne bağlayarak da oradaki akışı görmek bu sorunu çözmek için faydalı olacaktır. Oradaki komutları taklit etmeniz gerekebilir o sorunu gidermek için.

   Kolay gelsin…

 2. Merhabalar Aykut Bey.
  Ben de aracıma bu işlemi yapacağım. İnternet üzerinden kodları çok araştırdım. Fakat ben ipad için yapacağım bu işlemi kod kısmında problemim var. Apple için protokol kodlarına ulaştım. O kısımda sıkıntı yok fakat aracın tuşlarının kodlarına nasıl ulaşacağım. Veriyi okumama yarayan bir yöntem var mıdır ? veya aracın direksiyon kumandalarının göndermiş olduğu veri vermiş olduğunuz kodlar mıdır.

  Bir de verdiğiniz android kodlarını arduinonun içine nasıl entegre edicez. Yani kodları birleştirip mi atacağız.

 3. Selamun aleykum bende tablet çalışması yaptım fenada olmadı bir kaç yerde daha iyi olabilmesi için aklıma takıldı amfiyi aracın ses sistemine hopörlere bağladıktan sonra tablete aux ilemi ses aktarımı yaptırıyorsunuz yoksa direk tabletin ses çıkıslarınamı bağladınız böyle ise açıklayabilirmisiniz canbus , aurdino bağlantısınıda tabletten görüntü uyarı vb leri görmek için tabletin neresine bağladınız yardımcı olursanız cok iyi olur

  1. Şöyle anlatayım, amfinin aux girişi ile tabletin kulaklık çıkışını kullanarak ses aktarımı yapıyorum.Diğer mesele de , Arduino canbus a entegre olduğu için canbus uyarılarını alabiliyor ve yine usb kablo ile tablete bağlı olduğu için veri iletişimi de var.Bu sayede arduino üzerinden tablette uyarı gösterebilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *